Една история за лампите и сексуалния живот на белите мишки.
От догодина в европейския съюз се забраняват и 75 ватовите крушки. Вече от около година е забранена продажбата на 100 ватови електрически крушки.
Тука аджаба иде един голям въпрос: Какви ще са плюсовете и минусите от цялата тази работа.
Нека да видим какви са плюсовете и минусите на обикновенните лампи:
+ Евтина цена от 0.50лв.
+ Добра светлина.
+ Прилична форма.
+ Отдават повече топлина.
- Кратък живот - нарочно заложен от производителите (планирано остаряване)
- Висока консумация на електроенергия - факт!
А сега да видим енергоспестяващите лампи:
+ Дълъг живот (поне така казват, аз не съм видял все още колко време изкарват)
+ Ниска консумация на електроенергия.
- Висока цена – от 5 до 25 лева.
- Странни и причудливи форми.
- Различна от обикновенните крушки светлина (тесен диапазон, който не е естествен и дразни очите)
- Съдържат живак.
- Учени твърдят, че могат да предизвикат обриви, мигрена и дори рак на кожата.
Май обикновенните крушки победиха. Дори и енергоспестяващите да не са опасни за здравето, и те си имат своите предимства.
Според разни там изчислители пестят до 150 лева на година за едно средно голямо домакинство. Да приемем че енергоспестяващите лампи са по-добри… Въпросът е дали българина е готов за тях. Според мен не. Поне не икономически.
Айде тука да излезе някой и да каже как една баба с пенсия от 100 лева ще даде 10 лева за такава крушка, при положение, че пенсията ѝ не стига дори за лекарства и храна?
Доколкото знам в България има само един завод за обикновенни крушки. След 2012 година той ще работи само за износ. За енергоспестяващи няма.
И ко прайм? Пълним гушата на западните страни. До 2012 трябва да имаме собствен завод за крушки. Защото сега се забраняват крушките от 75W, догодина тия от 60W, 2013 изчезват и 40 ватовите, които освен за нощна лампа за друго не стават.
Всъщност само продажбата им ще бъде забранена само в ЕС, но не и производството. Крушки ще се произвеждат, но само за износ. И контабранда в съюза разбира се. От която пък ще печелят определени хора.
А как точно? Историята говори. Затова едно една история:
Малко след падането на един режим, във време, когато нямаше даже и сол по магазините… една комсомолска фирма, с модерното за него време “Авангард вижън” (ако не се лъжа), внася от Азия няколко контейнера електрически крушки.
Всеки може да си представи какво количество са няколко корабни контейнера електрически крушки.
На цена 1 цент бройката. Изчаква се определено време. И дадед момент стоката се развързва на пазара. А цената не е 2, нито 3, нито 5, нито 10 цента. А поне долар на парче.
Някои хора от там направиха милиони и тръгнаха напред.