Иранските археолози , работещи в Долината на асасините (ловки войни, опитни разузнавачи и професионални убийци), в северозападната част на страната, в руините на замъка Аламут, са открили няколко складови помещения и резервоари за вода.
Най-големият резервоар за дъждовна вода и вода от снеготопенето, има дължина повече от 11 мерта и дълбочина около 4 метра. Дълбоко в скалата, на която се намира Аламут, са намерени също няколко складови и жилищни помещения, някои от които са били с печки или огнища.
Мощната планинска крепост Аламут била от 13 до 17 век една от главните твърдини на хашишините(асасините) – мюсулманска секта, която през Средните векове имала репутация на тайна организация на безжалостни убийци ( от тук и думата assassin, влязла в много европейски езици със значението „наемни убийци” и могъщи магьосници..
Хашиншските крепости в планините на ирански Азърбейджан и Кюрдистан са се славели със своята непристъпност.Поради това и до сега за изследователите остава тайна, по какъв начин са получавали вода и са снабдявани с необходимите количества , за да издържат продължителните обсади, като се има предвид че по време на война в Алмут са се укривали до няколко хиляди души.
Съществува предположение, че асасините са изграждали хитроумни водопроводи, по които водата е достигала в Аламут от покрайнините на суседните планини Само че до сега не са били намерени никакви доказателства за това.